Jaderná maturita

Technicky nadaní středoškoláci mají příležitost strávit tři dny na stáži v některém z provozů Skupiny ČEZ.

Jaderná maturita se představuje

Jaderná maturita je odborná stáž pro středoškoláky, kteří se zajímají o techniku a energetiku. Stáže probíhají přímo na našich jaderných elektrárnách Temelín nebo Dukovany, trvají 3 dny a jejich program je naplněn přednáškami, exkurzemi a besedami. Je to zároveň skvělý způsob, jak navázat budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ.

Podmínky pro přihlášení na Jadernou maturitu

Stáže jsou určeny pro studenty 3. a 4. ročníků partnerských středních škol.

Pokud studuješ na některé z partnerských středních škol Skupiny ČEZ, můžeš se na stáž přihlásit prostřednictvím svého pedagoga (učitel fyziky, technických předmětů, výchovný poradce atd.).

Pokud nestuduješ na partnerské škole Skupiny ČEZ, musíš svůj zájem podložit např. účastí na matematické nebo fyzikální olympiádě, technické soutěži, účasti na odborných stážích nebo jiných akcích zaměřených na techniku. Zmíněné podklady pošli na jeden z níže uvedených kontaktů a my tě budeme o možné účasti informovat.

Kontakt

  • Jaderná maturita  - Jaderná elektrárna Temelín: Romana Balounová, e-mail: romana.balounova@cez.cz
  • Jaderná maturita  - Jaderná elektrárna Dukovany: Petra Štrausová, e-mail: petra.strausova@cez.cz

Jaderná maturita

Stáž se skládá z teoretického i praktického představení jaderné elektrárny. Během přednášek se účastníci mimo jiné dozví, jak funguje primární a sekundární okruh elektrárny nebo k čemu slouží systém kontroly a řízení. Na teorii navazují exkurze do provozu elektrárny, kde je možné si některá zařízení prohlédnout. V programu dále nechybí zábavné soutěže, setkání se zaměstnanci ani závěrečný vědomostní test s vyhlášením Krále Jaderné maturity. Vybraní účastníci stáže po seznámení se s jadernou elektrárnou dostanou příležitost další spolupráce se Skupinou ČEZ.

A co zaujalo studenty minulých ročníků Jaderné maturity?

Zúčastnila jsem se Jaderné maturity, abych se mohla podívat do elektrárny, získat nové informace a rozhodnout se, jestli by pro mě studium jaderné energetiky bylo to pravé.“ Jana, Gymnázium Moravský Krumlov

„Nejvíce se mi líbila návštěva strojovny v podání mladého technika. Chtěl jsem poznat fungování jaderné elektrárny z té technické stránky.“ Tomáš, SPŠ strojní, Brno

"Z programu JM se mi nejvíce líbila prohlídka Temelína, přednášky a možnost vytvořit si i jiný názor, než který nám nutí média“ – Patrik, COP Sezimovo Ústí

„Určitě doporučím účast na JM dalším spolužákům, je to výborná zkušenosti a skvělý zážitek, dobrý a vyvážený program“ – Jakub SPŠSE Č.B.

 

Mladí studenti maturují na Jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín

Hledáme a podporujeme technické talenty